ΝΕΑ

Νίκη με καλή εμφάνιση και 2 στα 2 στην έδρα μας

Η ομάδα μας ξεκίνησε την πρώτη περίοδο με ένα 7-0 στο 3', έχοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Το τέλος της πρώτης περιόδου μας βρήκε μπροστά με 19-13.

Στη δεύτερη περίοδο και για τα πρώτα 5 λεπτά ανεβάσαμε ρυθμούς στην επίθεση όπου και προηγηθήκαμε με 30-15 στο 15' με το Φάνη Κουμπούρα να σημειώνει τους 15 απο τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο.

Με το σκορ να κλείνει για το πρώτο ημίχρονο στο 41-31.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια για ακόμα ένα παιχνίδι μπήκαμε πολύ δυνατά σημειώνοντας ένα σερί 10-0 με Πελεκάνο και Σιμιτζή να οδηγούν μπροστά και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Η μέγιστη διαφορά ήρθε 1' πριν την λήξη της τρίτης περιόδου όπου προηγηθήκαμε με 23 (65-42).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μια τελευταία προσπάθεια από την Καβάλα να γυρίσει το ματς, αλλά οι παίκτες του Οίακα ήταν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πετύχουν το 2 στα 2 μέσα στο Ναύπλιο!

Για την ομάδα μας σκόραραν τέσσερις παίκτες διψήφιο αριθμό πόντων, Κουμπούρας με 18 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ!), Σιμιτζής 17(2 τρίποντα), πολύ καλός και ο Σκορδάς που πέτυχε 14 πόντους δίνοντας λύσεις στο "ζωγραφιστό" μαζεύοντας επίσης και 6 ριμπάουντ και τέλος ο αρχηγός μας Μιχάλης Πελεκάνος με 13 και 3 τρίποντα.

Για ακόμα ένα παιχνίδι κομβικός και ο Καλλινικίδης που ήταν ΠΑΝΤΟΥ στην άμυνα δίνοντας πολύτιμες βοήθειες.

Για την Καβάλα πρώτος σκόρερ ο Χείλαρης με 17 (1 τρίποντο).

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Διαιτητές: Ζακεστίδης – Γιακείμη - Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (5/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πελεκάνος 11 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης (8 ριμπάουντ)