ΝΕΑ

Οίαξ Ναυπλίου - Ψυχικό 76-80

Εκτός έδρας νίκη πήρε και το Ψυχικό, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να περνά από το Ναύπλιο επικρατώντας του τοπικού Οίακα με 80-76 σε ένα από τα παιχνίδια που η αγωνία βρισκόταν στο κατακόρυφο μέχρι και την κόρνα της λήξης. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς (44,7%), αλλά και τα πολλά λάθη, έχοντας 18 έναντι 9 των φιλοξενούμενων. Το Ψυχικό κατάφερε να πάρει ένα μίνι προβάδισμα στο α' δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε ακόμα και με +9 (12-21), όμως έκτοτε το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς το ίδιο σκορ στα δύο δεκάλεπτα (20-20 στο γ' δεκάλεπτο και 19-19 στο δ' δεκάλεπτο). Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Αντώνη Μάντζαρη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ εξίσου καλή εμφάνιση είχε και ο Νίκος Παπανικολάου με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. (από Basketblog.gr)

Διαιτητές: Ζαχαρής-Κατραχούρας-Μαντήλας (Μαυραντζάς)

Δεκάλεπτα: 14-21, 37-41, 57-61, 76-80

Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 7 (1), Ραζής 2, Κουμπούρας, Παπαντωνίου 3, Τζόρτζεβιτς 26, Βύρλας 2, Καλλινικίδης, Σκορδάς, Μακρής 6, Ζώρζος 17 (2), Ψημίτης 13 (3).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 11, Κοντούδης 6 (1), Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 22 (3), Μιλεντίγεβιτς 7 (1), Μαστόρος 12, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 9 (1).