ΝΕΑ

Με το δεξί στην πρεμιέρα !

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα όπου αποβλήθηκαν 4 παίκτες μας με 5 φάουλ καταφέραμε να πάρουμε το πρώτο ροζ φύλλο για τον θεσμό του πρωταθλήματος μέσα σε ένα ασυνήθιστα άδειο κλειστό Ναυπλίου.

Με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86 - 81.

Η πρώτη περίοδος μας βρήκε ισόπαλους με 20-20.
"Ορεξάτος" ξεκίνησε ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής ο οποίος και σκόραρε 8 από τους 17 συνολικά πόντους του στο ξεκίνημα.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.
Η Δάφνη εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή άμυνα της ομάδας μας ενώ ο Οίακας έμεινε κοντά στο σκορ καταφέρνοντας να κυριαρχήσει στη μάχη των ριμπάουντ με μπροστάρηδες τους Καλλινικίδη Σκορδά και Βύρλα.

Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο ο Οίακας κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση διαμορφώνοντας το σκόρ στο 29' 65-52. Εκεί όμως η ομάδα του Χαϊδαρίου αντέδρασε και σκόραρε 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό φέρνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο 65-58.

Σε μια νευρική τέταρτη περίοδο η ομάδα μας "έχασε" 4 παίκτες (Σιμιτζή, Σκορδά, Βύρλα και Παπαφλωράτο) αφού συμπλήρωσαν 5 προσωπικά φάουλ. Εκεί η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη με 3:38 να απομένει για τη λήξη συσπειρώθηκε ακόμα περισσότερο δείχνοντας συνέπεια και χαρακτήρα παρόλο που δέχτηκε γκολ-φάουλ από τον Γεωργοπαπαδάκο και έφερε το παιχνίδι στα ίσια 74-74.

Ήταν η ώρα του αρχηγού Μιχάλη Πελεκάνου να πετύχει ένα τρίποντο-ανάσα μετά από ασσίστ του Κουμπούρα για να δώσει και πάλι κεφάλι στο σκορ με 77-74.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας και πάλι το παιχνίδι κερδίζοντας μάχες στο ζωγραφιστό, κάτι που οδήγησε τον κόουτς Κουλουριώτη να καλέσει τάιμ άουτ δίνοντας έτσι και κάποιες ανάσες.

Μετά από ένα πικ εντ ρολ μεταξύ Κουμπουρα - Καλλινικίδη και καλή κυκλοφορία η μπάλα κατέληξε στον ελεύθερο Χαϊδά όπου ευστόχησε σε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο για τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το σκορ στο 80-77.

Από εκεί και πέρα με συνέπεια στα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση από Πελεκάνο και Καλλινικίδη και τα ατσάλινα νεύρα του Κουμπούρα ο οποίος ήταν ψύχραιμος και εύστοχος από την γραμμή των βολών πετυχαίνοντας 6/6 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα.
Οι κύριοι εκφραστές της επιθετικής λειτουργίας του Οίακα οι Κουμπούρας 19(8 ασσιστ 10 κερδισμένα φάουλ), Πελεκάνος 19(1 τρίποντο , 9 ριμπάουντ) και Σιμιτζής με 17(1 τρίποντο). Σημαντική επίσης η πληθωρική συγκομιδή του Καλλινικίδη ο οποίος είχε 9 πόντους 10 ριμπάουντ 6 ασσίστ δείχνοντας βροντερό παρών και στις κρίσιμες φάσεις του παιχνιδιού. Πρώτοι στα ριμπάουντ Καλιννικίδης με 10 , Βύρλας και Πελεκάνος με 9.
Στα θετικά και το ντεμπούτο του νεαρού Χρονόπουλου ο οποίος ήταν καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κερδίζοντας μάλιστα και ένα πολύ σημαντικό επιθετικό φάουλ 12 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Πρώτος σκόρερ για τη Δάφνη Στεφανίδης με 15(1 τρίποντο) . Μετά το τέλος του αγώνα έγινε συνέντευξη Τύπου όπου μίλησαν οι Σιμιτζής - Στεφανίδης καθώς και οι προπονητές των 2 ομάδων. Μπορείτε να την παρακολουθήσετε καθώς και ολόκληρο τον αγώνα από το κανάλι της ομάδας μας στο you tube.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ. -Ρίζος - Νάστος

Δεκάλεπτα: 20-20, 42-43, 65-58, 86-81

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (1), Χαϊδάς 6 (2), Κουμπούρας 19, Πελεκάνος 19 (1), Τσουλφίδης, Παπαφλωράτος, Βύρλας 8, Καλλινικίδης 9, Σκορδάς 8, Χρονόπουλος.

Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Μπέμπης, Δημητρακόπουλος 4, Μαλέλης 10, Καννάς 10 (2), Τζουγκαράκης 9, Στέφος 6, Καραΐσκος 6, Γεωργοπαπαδάκος 10 (1), Θεοδοσίου 9 (2), Ζαραϊδώνης 2, Στεφανίδης 15 (1).