ΝΕΑ

Ήττα στη Περιβόλα

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2 η ομάδας μας δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Πάτρα όπου και αντιμετώπιζε τον Απόλλωνα.

Στα πρώτα λεπτά φανήκαμε πιο συγκεντρωμένοι, προσπαθώντας να κυριαρχήσουμε στα ριμπάουντ και να τρέξουμε στον αιφνιδιασμό, με το σκορ στο 11' να φτάνει στο υπέρ μας 16-25.

Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας αντέδρασε και με ένα επιμέρους 16-4 πήρε το προβάδισμα το οποίο και δεν έχασε ξανά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το 1ο ημίχρονο έκλεισε στο 36-34 υπέρ της πατρινής ομάδας.

Δυστυχώς, στο δεύτερο ημίχρονο ο τραυματισμός του Κουμπούρα και η αστοχία μας από τα 6,75 δεν μας επέτρεψε να διεκδικήσουμε περισσότερα αφού πετύχαμε το πρώτο μας τρίποντο 4' πριν την λήξη του παιχνιδιού.

Για την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Βύρλας με 14 πόντους 5 ριμπάουντ, Πελεκάνος με 13 πόντους και ο πάντα θετικός Καλλινικίδης που σημείωσε 9 πόντους με 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Μολφέτας που σημείωσε 19 πόντους μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ. Στην επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε τον Τρίτωνα μέσα στο Ναύπλιο.

Απόλλωνας Πάτρας - Οίακας Ναυπλίου 68-60

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ασημακάκη-Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 18-19, 44-37, 56-47, 68-60

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 11 (1), Αγγέλου 15 (2), Πουλιανίτης 9, Διαμαντάκος 9 (13 ριμπάουντ), Μολφέτας 19 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπαζίνας 3 (1), Αντωνάκης 2 .

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 7 , Χαϊδάς, Κουμπούρας 6, Πελεκάνος 13 , Παπαφλωράτος 2 , Βύρλας 14, Καλλινικίδης 9 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκορδάς 9, Χάχαλος, Χρονόπουλος.