ΝΕΑ

Ήττα στον πόντο στη Βέροια!

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η ομάδα μας δεν κατάφερε να φύγει με το πρώτο ροζ φύλλο μετά την επανεκκίνηση καθώς ηττήθηκε με 73-72 από τον Φίλιππο.

Ο Σιμιτζής έδωσε 24" πριν τη λήξη το προβάδισμα στον Οίακα με 71-72, σκοράροντας σε 1 βολή(αστόχησε στην πρώτη από το ζευγάρι που εκτέλεσε). Λίγο αργότερα όμως με καλάθι ο Κοθράς διαμόρφωσε το τελικό 73-72 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα μας επιχείρησε δύο σουτ με Παπαφλωράτο και Σιμιτζή στα τελευταία 15" χωρίς όμως να βρίσκουν στόχο.

Σημαντική η αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μετά τους 51 πόντους που δεχτήκαμε στα πρώτα είκοσι λεπτά, η άμυνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να φτάσουμε ένα βήμα πριν από τη νίκη (22 πόντους παθητικό στο Β ημίχρονο).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ελευθεριάδης του Φιλίππου με 26 πόντους ενώ για τον Οίακα ο Σιμιτζής σκόραρε 24 πόντους και ακολούθησαν άλλοι τρεις με διψήφιο αριθμό πόντων, Παπαφλωράτος 12 και Κουμπούρας-Βύρλας από 10.

Κυρίαρχοι στα ριμπάουντ οι Βύρλας (15) και Καλλινικιδης(12).
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα μας ταξίδεψε στη Βέροια με τις σημαντικότατες απουσίες των Πελεκάνου και Χαϊδα, και του μόνιμου απόντα βέβαια Χρονόπουλου, που αναρρώνει από το χειρουργείο που υποβλήθηκε. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Τετάρτη 12/5 απέναντι στον Πανερυθραϊκό στο κλειστό Ναυπλίου

Φίλιππος Βέροιας - Οίακας Ναυπλίου    73 - 72

Διαιτητές: Λουλουδιάδης - Ντούρας - Δημάδης

Δεκάλεπτα: 21-22, 51-45, 63-62, 73-72

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου, Τσεζμετζίδης, Ντόβας 8 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ελευθεριάδης 26 (11/20 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κοθράς 11 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παραπούρας 11 (3), Σουτζόπουλος 9 (7 ριμπάουντ), Πιλκούδης 8 (6 ριμπάουντ).

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 24 (8/15 δίποντα, 2/11 τρίποντα) , Κουμπούρας 10 ( 3/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τσουλφίδης 3 (1) , Παπαφλωράτος 12 (2/12 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ευστρατίου, Βύρλας 10 (15 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 6 (1 τρίποντο , 12 ριμπάουντ), Σκορδάς 7 (1).