ΝΕΑ

Έφτασε πολύ κοντά αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε

Παρόλο που και οι δύο ομάδες μετρούσαν πολλές απουσίες οι μάχες δεν έλειψαν. Από την αρχή του ματς φάνηκε ότι το σκορ θα κινηθεί σε υψηλά επίπεδα με τις 2 ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 44-51 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό η διαφορά έφτασε στους 10 με την ομάδα μας να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 68-68 Στο 34'. Σε εκείνο το σημείο ο Πανερυθραϊκός άντεξε την πίεση και πετυχαίνοντας 2 κρίσιμα σουτ έφυγε με τη νίκη απ’ το Ναύπλιο.

Για την ομάδα μας πρώτοι σκόρερ Σιμιτζής 23(3) και Κουμπούρας 14. Για τους φιλοξενούμενους Αθανασούλας και Φιλιππάκος είχαν από 17. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 15/5 όπου η ομάδα μας αντιμετωπίζει το ψυχικό σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Οίακας Ναυπλίου - Πανερυθραϊκός   74 - 79

Διαιτητές: Λιότσος - Νάστος - Ασημάκη

Δεκάλεπτα: 24-28, 44-51, 61-66, 74-79

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 23 (3/7 τρίποντα, 5/15 δίποντα) , Κουμπούρας 14 (5/17 σουτ, 7 ασίστ), Τουρλής, Τσουλφίδης 3(1), Παπαφλωράτος 8(2) , Ευστρατίου 2, Βύρλας 8 (10 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Σκορδάς 7 ( 6 ριμπάουντ), Χάχαλος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 4, Βουγιούκας 6, Σκάνδαλος 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπουρίδης 5 (6 ριμπάουντ), Στάθης 16 (2), Παπανικολάου 4, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 17 (4 τρίποντα, 4 λάθη), Φιλιππάκος 17 (8 ριμπάουντ).