ΝΕΑ

Ήττα απο το Αγρίνιο στο Ναυπλιο

Δυστυχώς η ομάδα μας πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Αγρινίου να ξεφύγει με 29 πόντους στην ανάπαυλα και τελικά να ηττηθεί με 70-91.

Στην επανάληψη η ομάδα αφυπνίστηκε και κατάφερε να κερδίσει το δεύτερο εικοσάλεπτο με 8 πόντους αλλά ήταν πολύ δύσκολο να καταφέρει την ολική ανατροπή. Αξίζει να σημειωθεί πως 12 λεπτά περίπου πριν τη λήξη αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές από τον διαιτητή Ρίζο ύστερα από διαμαρτυρίες για καταλογισμό φάουλ σε βάρος του Οίακα ο προπονητής μας και τελείωσε ο αγώνας με τον Βαγγέλη Τσοτσόκο να καθοδηγεί τους παίκτες μας.

Κορυφαίοι οι Cvorovic και Μερμίγκης για την ομάδα μας με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα ενώ για το Αγρίνιο ο Φαρσκυ με 20 πόντους. Δυστυχώς στο πέμπτο λεπτό αποχώρησε με πόνους στο γόνατο ο Μιχάλης Μιχόπουλος και δεν κατάφερε να αγωνιστεί για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.
Επόμενος αντίπαλος το άλλο Σάββατο(18/12) ο Πανερυθραϊκός εκτός έδρας και κλείνουν οι αγώνες για το 2021 την επόμενη Τετάρτη (22/12) στο Ναύπλιο με αντίπαλο το Παγκράτι.

Αναλυτικά τα νούμερα από τη χθεσινή αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική: Οίαξ Ναυπλίου - Αγρίνιο 70-91

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Νάστος, Ρίζος

Δεκάλεπτα: 12-29, 25-54, 49-69, 70-91

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης-Τσοτσόκος): Μερμίγκης 22 (2), Μιχόπουλος, Βαϊβόντα 2, Τουρλής 1, Καστραντάς, Χόρτσας 6 (1), Σκλήκας, Τσανίδης 5, Χαϊδάς 10 (2), Λιάκος, Χάχαλος, Cvorovic 24 (1).

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Βακουφτσής 10 (2), Κεραμάρης, Farsky 20 (2), Τσούκας 9 (1), Μήτσου 14 (2), Κυριλής 6, Μπάλος 14, Νικολαΐδης 8 (1), Γκάτζιος 10.

Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου σε μια κίνηση που αναμένεται να καθιερωθεί στους εντός έδρας αγώνες μας, αγωνίστηκαν σε αγώνα επίδειξης τα παιδιά της Ακαδημίας μας και συγκεκριμένα το τμήμα των Μίνι.

Τα παιδιά ένιωσαν όμορφα παίζοντας και προσφέροντας ωραίες στιγμές, κερδίζοντας το χειροκρότημα της κερκίδας!